Prancūziški rageliai

Nemoku paaiškinti, iš kur tokia meilė Prancūzijai. Niekada tenai nebuvau, o mano pastangas ten nukeliauti kasmet į šipulius sutrina banalios aplinkybės. Kartkartėm, kovinei dvasiai bebaigiant išsikvėpti, ieškau šiaudo – visu garsu paleidžiu Edit Piaf plokštelę, kavinėje užsimerkusi (taip lengviau įsivaizduoti, kad už lango – Monmartro gatvelė)  vieną po kito šlamščiu kruasanus ar ilgam užstringu bibliotekos skyriuje  „Kelionės“. Būtent ten, ant bibliotekos darbuotojos stalo, gulėjo knyga. Atkreipiau į ją dėmesį tik todėl, kad rašytojo pavardė skambėjo prancūziškai. Mėgstu nežinomą knygą atsiversti bet kur ir paskaityti. Užkabins ar ne?

„Ji buvo teisi. Bet aš to nežinojau. Tik priartėjęs prie ketvirtos dešimties pradėjau suprasti. Negerai, kai esi taip mylimas toks jaunas, taip anksti. Taip įgyji blogų įpročių. Manai, kad taip turi būti. Manai, kad tai kažkur egzistuoja, kad gali tai surasti. Tikiesi. Ieškai, viliesi, lauki. Su motinos meile gyvenimas pačioj aušroj tau duoda pažadą, kurio neištesi. Ir iki gyvenimo pabaigos esi priverstas valgyti šaltą maistą. Labai anksti prigludai prie šaltinio ir išgėrei jį iki dugno. Kai tave vėl ima kankinti troškulys, bergždžiai blaškaisi į visas puses, šaltinių nebėra, tik miražai. Su pirmuoju aušros blyksniu labai kruopščiai ištyrei meilę ir nešiojiesi su savim jos dokumentišką patvirtinimą. Kad ir kur eitum, visur nešiesi savyje palyginimų nuodą ir leidi laiką laukdamas to, ką jau gavai.“

Turbūt nereikia sakyti, kad nepalikau gulėti  lentynoje knygos, kurią parašęs žmogus taip kalbėjo apie meilę motinai.  Praleidau su šia knyga palaimingai jausmingą, švelnia ironija nuspalvintą savaitę. Prancūzijos tiesiogine prasme joje buvo nedaug. Na, nebent 183 – čiame puslapyje esanti istorija su rageliais. Bet dabar žinau – jei kažkada likimas lems turėti sūnų, aušros pažadas man skambės kitaip.

Dvyliktokė K.

 

Taigi, rageliai. Pasirodo, jiems pagaminti prireiks kantrybės, nes procesas užtruks kelias dienas. O kol tešla šals, ilsėsis ir kils, paskaitykite R.Gary „Aušros pažadą“.

REIKĖS:

500 g miltų

140 g vandens

140 g pieno

50 g cukraus

40 g išlydyto sviesto

11 g sausų mielių

7 g druskos

300 g sviesto sluoksniavimui

GAMINIMAS

1 DIENA. Į miltus suberiame druską, mieles, pilame skysčius ir tirpintą sviestą. Viską minkome, kol gausis vienalytė masė, suformuojame rutulį ir apdengę plėvele dedame jį nakčiai į šaldytuvą.

eee     eeeee

2 DIENA.    1 žingsnis. Pasiruošiame sviestą sluoksniavimui. Ant kepimo popieriaus juostelėmis supjaustytą sviestą išklojame į kvadratą, kurio kraštinė – apie 15 cm. Dedame ant viršaus dar vieną lapą kepimo popieriaus ir kočiodami sulyginame sviestinį kvadratą. Kraštus aplyginame nupjaustudami, o likučius dedame vėl ant viršaus. Galutinis sviestinio kvadrato kraštinės dydis -apie 17 cm. Dedame jį į šaldytuvą.

s     ss

sss

2 žingsnis. Per naktį išsiilsėjusią tešlą tolygiai iškočiojame į kvadratą, kurio kraštinė apie 26 cm. Tada uždedame sviesto kvadratą, pasižymime sviesto ribas ir, nuėmę sviesto kvadratą, prakočiojame tešlą, padarydami tarsi vokelio šonus. Vėl uždedame sviestą.

sd      sdd

sssd

3 žingsnis. Užlankstome vokelio kraštus.

sssssd      szzzz

4 žingsnis. Kvadratą kočiojame į stačiakampį, kurio kraštinės 20 ir 60 cm. Kočioti tik aukštyn-žemyn, tolygiai paskirstant sviestą. Gautą stačiakampį mintyse pasidalinti į tris dalis ir abu galus užlenkti ant vidurinės dalies. Vynioti į maistinę plėvelę ir dėti pusvalandžiui į šaldytuvą.

zx       zc

 

5 žingsnis.  Išimti tešlą iš šaldytuvo ir pasiguldyti taip, kad trumpoji kraštinė būtų priešais. Pakartoti 4 žingsnį.

6 žingsnis. Pakartoti 5 žingsnį. Dėti į šaldytuvą, įvyniojus į plėvelę.

TREČIA DIENA

1 žingsnis. Atšaldytą tešlą kočiojame į dar ilgesnį stačiakampį, kurio kraštinės 20 ir 110 cm. Tada šį stačiakampį daliname į 15 trikampių, kurių apatinė kraštinė apie 12 cm.

c     bv

2 žingsnis. Sukame ragelius, prieš tai šiek tiek įpjovę trumpąją kraštinę.

vc   vb

3 žingsnis. Sudėję ragelius į skardą, leidžiame jiems dar porai valandų pakilti, o tik tada dedame į įkaitusią orkaitę (apie 200 laipsnių) ir kepame apie 10-15 min.